בטיחות בעבודה

כל עסק צריך לעבור תהליך מקיף של בדיקות לפני שהוא מקבל רישיון. מבין הנושאים, בטיחות בעבודה היא בין החשובים ביותר ולכן יש גם צורך במעורבות של ממונה בטיחות.

ממונה בטיחות לפי חוק רישוי עסקים

איש מקצוע שאחראי לוודא שמתחם עבודה מסוים הנו מספיק בטוח עבור העובדים מכונה על פי החוק ממונה בטיחות. הממונה עובר תהליך ארוך של הכשרה והסמכה טרם יציאה לשטח וביצוע העבודות בפועל, מה גם שהוא מעורב בתהליכי רישוי עסקים. עם זאת, רוב בעלי העסקים מזהים את עבודת הממונה עם אתרי בניה ומפעלי תעשייה – מבלי להיות מודעים ל תפקידו בתהליך הרישוי. זה עלול לעכב את תהליך הרישוי ובמקרים מסוימים אף למנוע מהעסק לפעול.

תפקידים בולטים של ממונה בטיחות

בשביל להבין מה תפקידו של הממונה בתהליך רישוי עסקים צריך להכיר את מאפייני התפקיד שלו. ראשית, הממונה אחראי על איתור מפגעי בטיחות וגהות ויידוע המעביד. זו הסיבה בגללה הממונה נדרש להגיע לאתר מסוים שבו מתוכנן לקום עסק ולבחון האם יש מפגעי בטיחות וגיהות שעשויים להשפיע על העובדים. שנית, הממונה הוא גם איש המקצוע היחיד שמוסמך לבצע בקרה על תקני הבטיחות והגיהות. בעזרת בקרה על תקני הבטיחות והגיהות בעלי עסקים חדשים מגדילים את הסיכוי לכך שהם יקבלו רישיון.

מה הקשר בין בטיחות והסדרת נהלים?

האמת היא שכמעט כל הנושאים שנבחנים בתהליך רישוי עסקים קשורים להסדרת נהלי בטיחות. כך למשל הממונה אחראי על הסדרת הנהלים בתהליכי עבודה, מתקנים, חומרים וציוד ולכן הוא חולש על תחומים שונים. במקביל, הממונה הוא זה שנדרש על פי חוק להעביר לעובדים הדרכות בנושאי בטיחות. יש מקרים שבהם ללא אישור של הממונה על כך שהעובדים עברו הדרכות, עסק חדש לא מקבל את אישור הרשויות והרישיון הנכסף.

סימון חומרים בעסקים מסוימים

ככל שהתחום שבו עסק חדש עובד נחשב על פי חוק למורכב ומסוכן יותר, כך צפויה עבודתו של הממונה להתרחב. ניתן לראות זאת למשל באופן שבו האדם שממונה על הבטיחות מבצע סימון חומרים, ציוד ותהליכי עבודה במפעלים שבהם עובדים עם חומרים מסוכנים. לשם השוואה, באתרי בנייה יתמקד בממונה בציוד מגן אישי של עבודות בגובה ויש גם מקומות שבהם הוא מעביר הדרכות בנוגע לעבודות בסנפלינג.

הכנת תרגול למצבי חירום – גם בעסק חדש

היבט לא פחות חשוב בעבודתו של הממונה קשור לאופן שבו הוא יכול להפיק תכנית לתרגול מצבי חירום ויישומה בשגרת העבודה. כאן למעשה הממונה מגלה אחריות, מקצועיות ויסודיות עוד לפני שהעסק פועל. התייחסות לתכנית הבטיחות לפני תחילת הפעילות של העסק מאפשרת לו לקבל את הרישיון כחוק ולפעול כהלכה. ללא תכנית לתרגול מצבי חירום, כמעט אף עסק בתעשייה הקלה והכבדה לא יוכל לפעול לאורך זמן.

סוגים של בדיקות בטיחות

הבעיה היא שלא כל איש מקצוע עם הסמכה לבצע בדיקות בטיחות אכן עומד בסטנדרטים ובקריטריונים הנקבעים על פי החוק. יש סוגים שונים של בדיקות וניתן גם לבצע כל בדיקה בדרך אחרת. מנגד, הפעלת עסק ללא רישיון היא אינה חוקית והבעלים עלולים למצוא את עצמם מתמודדים עם סנקציות משפטיות וכלכליות. הפתרון הוא לפיכך לתאם שירות מקצועי של בדיקות בטיחות ולבדוק מה אופי ההכשרה וההסמכה של הממונה.

השארת תגובה